Podívejte se, co se dostalo do výběru 13 ultralehkých vychytávek na cestování za rok 2024 od 13 členů týmu Pod 7 kilo. Od batohu na treky s rozměry kabinového zavazadla přes oblečení, přístřešek o hmotnosti 209 g a multifunkční péřovou přikrývku po kompaktní sbalitelnou deku, lehkou termosku nebo čelovku s magickou funkcí Reactive Lighting…

Staff picks! Naše oblíbené vybavení na cesty

Zeptala jsem se členů týmu Pod 7 kilo, které vybavení na cesty je pro ně letos největší srdcovkou. Požádala jsem je, aby vybrali jeden produkt, který je v roce 2024 pozitivně překvapil nebo jim nejlépe sloužilTeprve, když jsem stejnou otázku položila sobě, došlo mi, jak obtížné je vybrat jen jednu. Nakonec jsem se rozhodla pro produkt, který mám už dlouho, ale letos jsem jej ocenila víc, než kdy jindy. A jaké vybavení na cesty jste si letos oblíbili vy? 

Vak na praní Sea to Summit Lightweight Dry Bag View
Vítkovo oblíbené vybavení na cesty: Vak na praní / Dry sack

Vak na praní je ideální výbava na rodinné cestování, protože s malými dětmi je přepírání naprostá rutina. Byli jsme například v penzionu, kde nebyla pračka, a s 3letým a 3měsíčním dítětem jsme museli prát hodně plen, někdy i tři vaky denně. Na delších výletech, jako třeba pět dní stanování s 3letou dcerou, byl tenhle vak k nezaplacení. Ať už jsme byli na treku nebo v penzionu, vak nám vždy přišel vhod. Když není k dispozici pračka a je potřeba prát v umyvadle, není to tak pohodlné jako prát ve vaku. Člověk si nezmáčí ruce a nenacáká kolem. Navíc v něm snadno necháte věci odmočit bez toho, že byste zablokovali umyvadlo. A šetří vodu, což je praktické, pokud máte omezený zdroj. Z mojí zkušenosti jde o skvělý travel hack pro rodiče, kteří často přepírají na cestách.

Tento vak nabízíme ve 3 velikostech: 5 L, 8 L, a 13 L. 

⇒ 53 g ⇐

Jednoplášťový přístřešek Gossamer Gear The DCF Whisper
Romanovo oblíbené vybavení na cesty: Jednoplášťový přístřešek

Kdo by si nemohl oblíbit „skoro stan“ o hmotnosti 290g? Jezdil jsem s ním letos na kole a chodil na treky a nevím, co bych mu vytknul. Roman obvykle najde něco k vytknutí na čemkoli, co sám nevyrobil (pozn. redakce :D). Přístřešek je prostorný, má moskytiéru, staví se na hůlky. V teplém létě dvouplášť nepotřebuji. Zažil se mnou i takovou průtrž, kdy lilo vodorovně se silným nárazovým větrem. Nezklamal. 

⇒ 290 g ⇐

Montbell Merino Wool Plus Light Hoodie
Štěpánovo oblíbené vybavení na cesty: Sun Hoodie z merina

V téhle lehké mikině/triku jsem strávil půlku roku 2024. Běžné (těžké) mikiny z merino vlny nemám moc rád, ale tohle je něco zcela jiného. Je extrémně pohodlná, skladná a lehká, vypadá dobře téměř kdekoli, překvapivě dobře hřeje, nešpiní se a vůbec nezasmrádne. Používal jsem ji nejčastěji jako 2. vrstvu na jaře a v létě při cestování i v práci. Také jako 1. vrstvu v chladnějším počasí v přírodě a nebo jako „sun hoodie“, tj. ochranu proti slunci s UPF 50+, při méně intenzivní aktivitě ve městě.

Dámská verze této mikiny: Montbell Merino Wool Plus Light Hoodie dámská

⇒ 243 g ⇐

Cumulus Roamer
Kaččino oblíbené vybavení na cesty: Péřová přikrývka / Pončo / Polštář

Je to asi nejuniverzálnější věc, co jsem kdy měla – lehká péřová deka, přídavná vložka do spacáku, péřové pončo a polštářek ve tvaru podkovy do autobusů. Strašně mě baví tahat z batohu pořád ten stejný balíček a používat ho na úplně jiné způsoby. Úplně nejlepší je, že je to jako spacák, ze kterého se nemusí ráno vylézat, což je moc příjemná věc na vstávání ze stanu do ranního mrazíku. Co mě ale baví možná i víc než samotná jeho multifunkčnost, je závist spolucestujících, když tohle všechno vidí.

Digitální nomádku Kačku můžete sledovat na Youtube nebo na Instagramu @kacka_the_mudstomper.

⇒ 370 g ⇐

Legíny Patagonia Maipo 7/8 Stash Tights
Luciino oblíbené vybavení na cesty: Legíny Patagonia

Tyhle legíny používám hlavně na venkovní aktivity jako je běhání a chůze, ale cvičím v nich i jógu. Materiál je příjemný, dobře reguluje teplotu a rychle schne. Střih mi perfektně sedí – nejsou ani moc vysoké, ani nízké, takže nikde neškrtí. A dvě malé kapsičky jsou supr na klíče, sluchátka nebo peníze. Od doby, co je mám, jsou to jediné legíny, které používám. 

Pánské legíny: Legíny Patagonia Endless Run Tights pánské

⇒ 178 g ⇐

Košile Montbell Wickron Dry Touch LS Shirt
Kubojovo oblíbené vybavení na cesty: Košile na treky

Letos jsem konečně oblékl tu nejlepší první vrstvu na trekování. S touhle košilí jsem prošel například 850 km přes Pyreneje, 450 km přes Korsiku a teď mi dělá společnost na 4000 km dlouhém přechodu chilsko-argentinské Patagonie. Líbí se mi na ní příjemný, rychleschnoucí a nemačkavý materiál, který zároveň chrání před sluncem a vyniká skvělou termoregulací. Navíc má protismradovou úpravu, takže zvládne několik dní bez praní a vůbec nesmrdím! Třešničkou na dortu je pak její kostkovaný vzor, díky kterýmu vypadám jako štramák ve městě a jako hikertrash na trailu.

Štramáka a hikertrashe Kuboje můžete sledovat na Instagramu, Facebooku a YouTube. Ucelené info o jeho cestách najdete na kubojovycesty.cz.   

⇒ 160 g ⇐

Pouzdro na tuhé mýdlo Matador FlatPak Soap Bar Case
Pájino oblíbené vybavení na cesty: Pouzdro na tuhé mýdlo Matador

V tomhle praktickém pytlíku uskladňuju namočený tuhý šampon nebo mýdlo. Díky jeho designu se z něj nic nevylije, mýdlo se nerozpatlá a navíc v pouzdru rychle vyschne, aniž by zatuchlo. Je perfektní na cesty – beru ho s sebou do bazénu, na treky, víkendovky na chatě, a dokonce ho používám i doma k uskladnění mýdla na praní! 

⇒ 11 g ⇐

Kapesní deka Matador Pocket Blanket
Aniččino oblíbené vybavení na cesty: Kapesní deka

Sbalitelná deka mě nadchla malinkými rozměry po sbalení, takže ji můžu nosit pořád v batohu, aniž by mi překážela. Když si jdeme neplánovaně třeba jen sednout do parku, můžu ji hned vybalit. V rozích deky jsou kapsy, které se dají naplnit pískem nebo kamínky, aby se deka zatížila. Ale ještě lepší jsou integrované kolíčky! To se skvěle hodilo na koupáku, když zrovna hodně foukalo. Vejdeme se na ni pohodlně 2 osoby, ale zvládneme to i ve čtyřech.  

⇒ 102 g ⇐

Deštník Gossamer Gear Lightrek Hiking Umbrella
Justyino oblíbené vybavení na cesty: Trekový deštník

Deštník jsem si původně koupila na přechod Pyrenejí po GR 11, abych se chránila před sluncem. Nechtěla jsem nosit dlouhý rukáv s UV ochranou, a tenhle deštník představoval skvělý řešení. Brzy jsem zjistila, že je praktický nejen při chůzi, ale i během pauz. Navíc jsem ho využila i při letních bouřkách, kdy je teplo a nechci si oblékat membránovou bundu – jednoduše ho připnu na ramenní popruh batohu, abych měla za chůze volné ruce, a v pohodě si vystačím s tričkem. Deštník je opravdu odolný – vydrží silný vítr, je ohebný a neskutečně lehký. Ani jednou se mi neobrátil naruby, což mě překvapilo. Celkově je to super doplněk pro každého, kdo hledá praktické řešení na dlouhé treky. A co je nejlepší, při jeho používání se cítím jako Mary Poppins! 

Hikerku Justy můžete sledovat na Instagramu

⇒ 177 g ⇐

Termoska Montbell Alpine Thermo Bottle
Martinino oblíbené vybavení na cesty: Lehká termoska

Tahle termoska je pro mě ideální vychytávkou na každý sychravý den. Je to nejlehčí termoska s hrníčkem na trhu, což oceňuju při každodenním nošení. Mám ji ve velikosti 900 ml. Má elegantní a minimalistický design a je snadná na údržbu, dobře se čistí. Víčko slouží jako hrníček, což je praktické a pohodlné – plastový materiál hrníčku je super, protože si při pití horkého čaje nepopálím prsty. Gumové těsnění zajišťuje, že neklouže po stole, což ocením hlavně ve vlaku. Co mě opravdu nadchlo, jsou skvělé termoizolační vlastnosti – čaj, který si připravím večer, je ráno pořád horký, takže před cestou do práce nemusím ztrácet čas jeho přípravou.

Vyrábí se ve 4 velikostech od 350 ml do 900 ml. K termosce můžete dokoupit tyto doplňky nebo náhradní díly:

⇒ 370 g ⇐

Sandály Bosky Light Y
Filipovo oblíbené vybavení na cesty: Barefoot sandály

Sandále Bosky jsem si oblíbil pro jejich všestrannost. Dají se nosit od jara do podzimu téměř kdekoliv, od horského terénu po neformální společenskou akci. Všude vypadají dobře a jsou extrémně pohodlné. Na cestách můžou sloužit jako přezůvky v ubytování či na výlety. Výrobce myslí i na ekologii. Pokud je prošlapete či prodřete pásky, nemusíte kupovat nové, ale za zlomek ceny nových sandálů vám výrobce vymění opotřebovanou část. 

Filip dal přednost odolnějším sandálům před lehčími. Pokud to máte obráceně, mohly by vám vyhovovat Sandály Bosky Superlight Y.

⇒ 115 g ⇐ 

Batoh Gossamer Gear Kumo 36
Katčino oblíbené vybavení na cesty: Trekový batoh s rozměry kabinového zavazadla

Tenhle batoh perfektně vyhovuje mému způsobu cestování – obvykle cestuji pouze s příručním zavazadlem. Mám ráda minimalistický přístup, co nejvíce low cost, a to mi batoh umožňuje. Je určen primárně na treky, ale využiju ho kdekoli. Jednou z hlavních výhod je odepínací bederní pás, který je sice kompaktní po sbalení, ale zároveň dostatečně pohodlný. Když ho zrovna nepotřebuju, můžu ho snadno odepnout a sbalit, aby nepřekážel. Kapsy jsou obecně u batohů Gossamer Gear prostorné a praktické. Díky nim mám po ruce vše, co během dne potřebuju. Navíc si do nich můžu pohodlně odložit věci, které mám na sobě, a třeba při kontrole velikosti zavazadla na letišti si je  obléknout zpět bez komplikovaného hrabání v batohu. Takže za mě skvělá volba, pokud cestujete letadlem a vydáváte se nejen do měst, ale i do přírody

⇒ 555 g ⇐

Čelovka Petzl SWIFT RL
Viktorčino oblíbené vybavení na cesty: Čelovka s funkcí Reactive Lighting

Tuhle čelovku používám nejčastěji v zimě. Zvláště, pokud jedu na lyžích, potřebuju dobře vidět. Taky se mi hodí na koloLetos jsem s oblibou vymetala různé jeskyně na Balkáně, což bych si s čelovkou, kterou standardně používám na treky (200 lm), neužila. Čelovky určené na speleologii jsou těžší a mívají vyšší světelný tok než 1100 lumenů, ale i tak mi čelovka šajnila víc než komukoli, kdo se letos do jeskyně vydal se mnou. Technologie Reactive Lightening šetří baterku a pouští jen tolik světla, kolik reálně člověk potřebuje –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kouknu do dáli, šajní do mrtě, kouknu pod nohy, svítí tak akorát. Zima klepe na dveře a já se těším na další výpravy s ní. 

Moje gear listy a další info o mých cestách najdete na webu ultraviktorka.net. Sledovat mě můžete na Instagramu, Facebooku a YouTube

⇒ 101 g ⇐ 

A jakou cestovní vychytávku jste si letos oblíbili vy? Napište nám do komentářů…


Viktorka

Cestuje nalehko, nízkonákladově a bez letadel. V rámci svého projektu Viktorčina Cesta tam přešla dvakrát karpatský oblouk s cílem v Banátu, balkánské hory z Banátu do Istanbulu a Kavkaz od Černého moře ke Kaspickému. Půl roku žila na Islandu, kde pracovala jako honačka ovcí. Upřednostňuje neznačené dálkové treky, jejichž trasu si plánuje sama během cesty (tzv. off-trail). Účastnila se řady dobrovolnických projektů na organických farmách, v uprchlických táborech nebo jako značkařka turistických tras. Během svých cest filmuje, fotografuje a pro obchod Pod 7 kilo testuje ultralehké vybavení. V Česku o svých dobrodružstvích přednáší a pořádá workshopy trekových dovedností. V nakladatelství BWT Books knihu a audioknihu Hory a nekonečno.

0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *