Už několik let se pravidelně vydávám na dlouhé pěší treky do hor a problematiku filtrování řeším na cestě prakticky každý den. Lokalit panenské divočiny s nezávadnou vodou v průzračných potůčcích zase tolik není. Podle mě je vždy nasnadě předcházet problémům a vodu filtrovat. Velkou výhodou nošení vodního filtru je také fakt, že nemusíte v jeden moment tahat tolik vody. Víte totiž, že téměř jakoukoli vodu, co po cestě potkáte, můžete vypít.

Mám zvolit Platypus QuickDraw nebo Sawyer Micro Squeeze?

Na svých předchozích trecích jsem vždy používal filtr Sawyer Micro Squeeze. Ten mi sloužil parádně, ale některé mouchy by se u něj přeci jen našly. Jednou z nich byl nižší průtok, tedy i nutnost vyvinout větší tlak k tomu, aby člověk protlačil vodu skrz. Když se k tomu ještě přidaly problémy s protékajícím závitem u filtru a neustále se ničící originální filtrovací lahví, poohlížel jsem se po něčem jiném.

Sawyer

Sawyer Micro Squeeze

Jak si vedl Platypus na dlouhém treku?

Toto léto jsem vyrazil na 600 km dlouhý přechod francouzských Alp po trailu GR 5, kde už jsem s sebou měl letošní novinku filtr Platypus QuickDraw. Hned od prvního dne se stal nepostradatelnou součástí mého gearu. Oproti Sawyeru má sice větší póry (0,2 mikrometru oproti 0,1 mikrometru u Sawyeru), ale dle filtrovacích standardů je tento průměr pórů stále vyhovující pro zaručení dostačující filtrační účinnosti. Skoro jsem si až říkal, že si v Platypusu sedli a řekli si:

‚‚Hele pojďme si vzít Sawyer a pokusme se eliminovat všechny nedokonalosti.‘‘

Už při prvním použití člověka upoutá (oproti Sawyeru) významně vyšší průtok (3 l za minutu). Při jeho používání tak dochází k významné úspoře času. Ve francouzských Alpách byla všude v krajině voda, a tak jsem běžně nosil jen 0,75 l PETku, na kterou jsem nasadil filtr a pil jsem vodu rovnou přes něj.

Platypus QuickDraw

Platypus QuickDraw

Závit filtru Platypus je oproti Sawyeru významně praktičtější na zacházení, robustnější a na údržbu celkově jednodušší. Když už se mi zdálo, že u filtru klesá průtok, tak jsem ho během mého třítýdenního putování několikrát zpětně propláchl čistou vodou a průtok se vrátil. Jedinou zatím nezodpovězenou otázkou je, jaká bude celková životnost filtru Platypus. Po nafiltrování cca 100 l vody můj filtr při pravidelné údržbě nejeví žádné známky opotřebení. Tak uvidíme. Filtrovací láhev od Platypusu je oproti té od Sawyeru významně odolnější a její výhodou je i širší hrdlo. Když se podíváme na cenu, tak je Platypus i o pár stovek levnější. Ohledně filtrování mám na své další cesty jasno.

Hiker v horách


Jakub Šolc

Kuba je nadšený fyzický geograf, milovník hor, vodních toků a ultralehké výbavy, ale také cestovatel zaměřený na horský trekking a dálkové traily. Již od roku 2017, kdy sám přešel švédský trail Kungsleden, aby si ověřil známý výrok “Happiness is only real when shared”, se pravidelně vydává na dlouhé přechody hor a píše blog www.kubojovycesty.cz. Během léta 2019 absolvoval sólo cestu španělskými Pyrenejemi od Atlantiku ke Středozemnímu moři po trailu GR 11. Právě v Pyrenejích si Kuba sám sobě slíbil, že chce následující léto jít ještě něco delšího a bláznivějšího, a tak se loňské léto vydal na další, ještě delší cestu, na 1600 km dlouhý přechod Balkánu po trailu Via Dinarica. Nedlouho po absolvování tohoto trailu se začal věnovat testování ultralehkého vybavení na cesty pro obchod Pod 7 kilo. Jeho posledním cestovatelským počinem je přechod francouzských Alp po trailu GR 5. O svých cestách rád vypráví a dělá cestovatelské přednášky.

0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *