Firma Therm-a-Rest je již od roku 1972 jedním z předních výrobců campingového vybavení a za dlouhá léta testování se osvědčila i nám. Stejně jako Therm-a-Rest se i my často setkáváme s různými dotazy ohledně vybavení. Dnes se zaměříme na spacáky a karimatky. Mimo jiné se podíváme třeba na to, která strana pěnové karimatky Z-Lite patří nahoru…

Převzato a upraveno z anglického originálu na www.thermarest.com.

Katimatka Z-Lite SOL: kterou stranou vzhůru?

Odpověď: Stříbrnou.

Skládací pěnové karimatky Z-Lite jsou mezi cestovateli oblíbené již leta. Jsou vyrobené z kvalitní odolné pěny, díky čemuž nabízí větší tepelný komfort a nižší hmotnost.

Typ Z-Lite SOL navíc využívá dva druhy pěny: odolné (žluté) dno a měkčí (stříbrný) vrch. Je navržená pro maximální pohodlí, odolnost a teplo. Žlutá strana s tužší pěnou slouží k izolazi od země a je odolná vůči hrubému terénu. Druhá, měkčí polovina, se stará o pohodlí. Tato strana je stříbrná a využívá povrchovou úpravu ThermaCapture, která odráží tělesné teplo zpět k vám, čímž tepelný komfort ještě zvyšuje. Proto rozhodně touto stranou vzhůru.

karimatka z lite sol stříbrná stan pod 7 kilo karimatky

Stříbrná nahoru.

Jaká je nosnost nafukovací karimatky?

Odpověď: Více než 650 kg (statická hmotnost).

Tahle otázka je o něco složitější. S klidem ale můžeme říct, že pokud na karimatce Therm-a-Rest jen ležíte, unese vás bez ohledu na fyzické dispozice. Pokud ale na karimatku skočíte nebo náhle přenesete váhu celého těla do jednoho bodu například při prudkém zvedání se přes loket, je to trochu jiný příběh. Stejný problém může nastat, pokud karimatka leží na špičatém kameni nebo větvi.

Pokud máte z nosnosti karimatky obavy, buďte opatrní při uléhání, vstávání a výběru místa nebo přidejte podložku. Během noci pod hvězdami vás ale rozhodně nezradí.

karimatky therm-a-rest uberlite v horách pod 7 kilo karimatka

Nafukovací karimatky vydrží víc, než si myslíte.

Mohu karimatku nafukovat pusou?

Odpověď: Ano.

Všechny doposud provedené výzkumy se shodují na tom, že nafukování karimatky dechem je bezpečné a nijak nesnižuje životnost karimatky.

Poznámka Pod 7 kilo: při nafukování karimatky dechem se dovnitř dostává vlhkost, která může zapříčinit vznik plísně uvnitř karimatky. Podle informací od výrobce to sice nijak neovlivňuje funkčnost ani životnost karimatky, je ale jasné, že je lepší mít karimatku bez plísně. My osobně proto rozhodně doporučujeme používat přiložený nafukovací vak nebo případně pumpičku.

Nafukování karimatky pusou dechem ústy karimatka

Nafukovat karimatku dechem je naprosto bezpečné.

Proč má svrchní část spacáku víc výplně?

Odpověď: Aby ušetřil váhu a hřál tam, kde má.

Prošití a rozdělení na zóny je pro každý spacák zásadní. Když si do spacáku lehnete a zády ho stlačíte, ztratí výplň (péřová i syntetická) velkou část svých tepelných vlastností.

Tím, že má spacák méně výplně na spodní straně a více nahoře nebo na bocích, se sníží množství „nevýkonné“ stlačené výplně. Výsledkem je teplý spacák s nižší hmotností. Důležitá je také kombinace s kvalitní karimatkou.

spací pytel cumulus x-lite 300 therm-a-rest

Spacák už nehřeje jako dřív. Co s tím?

Odpověď: Nechte ho vyčistit.

Vyprání oživí unavenou výplň vašeho spacího pytle. Odstraní nečistoty a mastnotu, která způsobuje, že je výplň splihlá nebo cuckovatí a ztrácí tak svoje vlastnosti. Doporučujeme neprat spacák doma. U spacáku Cumulus je nejlepší využít přímo servis výrobce (můžeme zprostředkovat).

Pokud máte další otázky, které tu nezazněly, neváhejte přidat komentář nebo nás přímo kontaktovat. Sladké sny.

Spaní na karimatce uberlite

Spacák už nehřeje jako dřív. Co s tím?


Kačka

Jsem bývalá posila prodejny a šéf sociálních sítí Pod 7 kilo, momentálně ale na cestách. Mou superschopností je uvařit z ničeho, s balíčkem těstovin nasytím zástupy hladových. Sledovat mě můžete na Instagramu @kacka_the_mudstomper.

2 komentáře

Ludvík · 29 listopadu, 2024 v 3:06 pm

S tou odrazivou vrstvou se to myslim přeceňuje. Jedna věc je orientace karimatky s ohhledem na konstrukční uspořádání resp. vrstvení, ale obrácení odrazivé vrstvy jakýmkoli směrem má zanedbatelný vliv. Jen tak na zkoušku jsem do karimatky zabalil petku s vodou 45°C, chládla v pokoji 2 hodiny, v obou případech tedy s odrazivou vrstvou dovnitř resp. s odrazivou vrstvou ven vychladla shodně o 5,6°C (i průběh byl stejný 0,4°C co 10 min.) Zkoušel jsem ale levější HUSKY, nicméně hádám že to bude u všech dalších stejné či obdobné. Odrazivá vrstva zřejmě může fungovat uvnitř nafukovací karimatky – to si dokážu představit, ale jako vnější, používáním namáhaná vrstva to podle mne nefunguje, nebo zcela zanedbatelně. (navíc tedy, pokud by to fungovalo, tak i zvnějšku, kdy vrstva snižuje emise dlouhovlného záření – tepla – v mezerách mezi karimatkou a zeminou nebo jinou podložkou)

    Viktorka · 15 prosince, 2024 v 3:24 pm

    Dobrý den,
    děkujeme za váš komentář. Firma Therm-a-Rest měří tepelný odpor svých produktů v kontrolovaných laboratorních podmínkách a uvádí, že odrazivá vrstva směrem nahoru vylepšuje izolační vlastnosti o 20 %. Domnívám se, že vaše měření se těmto výsledkům neblíží zejména z toho důvodu, že lahev naplněná teplou vodou teplo postupně ztrácí, ale negeneruje –⁠⁠⁠⁠⁠ na rozdíl od lidského těla, které teplo generuje. Při venkovní teplotě -4°C by si zdravý člověk, o teplotě 36,5 °C, ve spacáku s odpovídajícím tepelným komfortem a na karimatce s odpovídajícím tepelným odporem udržel tělesnou teplotu kolem 36,5 °C. Pokud byste při stejné venkovní teplotě takto zabalil lahev s vodou o teplotě 36,5 °C, časem by v ní voda zmrzla.
    Kdyby odrazivá vrstva směřovala k zemi, teplo by se neodráželo zpět k tělu, ale spíše by šlo do země, proto se doporučuje umístění odrazivé vrstvy směrem nahoru.
    Samozřejmě i voda v lahvi dotýkající se odrazivé vrstvy měla by chladnout pomaleji, což se pravděpodobně stalo, ale v tak malé míře, že jste to nejspíš nemohl naměřit. Vzhledem k tomu, že lahev s vodou teplo negeneruje, ale ztrácí, odraz jejího tepla se pravděpodobně projevil pouze na povrchu objemu vody (tam, kde se voda dotýká stěn lahve), jenže zároveň se tato teplejší vrstva rychle ochlazovala zbytkem chladnější vody uvnitř lahve. Tím pádem byl rozdíl teplot zcela nepatrný.

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *