MYOG z anglického Make Your Own Gear aneb vyrob si své vlastní náčiní.

Někdy pár drobných úprav dokáže zpříjemnit používání vybavení natolik, že nechápete, jak jste bez nich mohli až do teď fungovat. Nemluvě o skvělém pocitu z toho, že si kus výbavy vyrobíte vlastníma rukama!

Tentokrát MYOG – vychytávky na úpravu stanu

Stan Hubba NX od MSR mám už několik let. Je spolehlivý a robustní. Chtěl bych Vám popsat několik drobných úprav, které mi používání tohoto stanu usnadňují.

Cestuji nalehko

Pokud chci cestovat hodně nalehko, případně chci ušetřit místo, tak doma mohu nechat vnitřní moskytiéru (400 g). K postavení základní duralové konstrukce mi poslouží jednoduchý rám, který je vyrobený z kloboukové stuhy a kompletně váží pouze 30 g. V rozích jsem použil oka vytištěná na 3D tiskárně.

vychytávky na úpravu stanové konstrukce
oko na stanovou konstrukci
klobouková guma
uchycení kolíku k plastovému oku na stanové konstrukci

Rám je vyrobený z kloboukové gumy, je skladný a lehký. Oko pro hliníkovou konstrukci stanu jsem vytiskl na 3D tiskárně. 

UPDATE: Pro zjednodušení Roman nakonec vytvořil oka s kulatými otvory a místo kloboukové gumy začal používat klasické lanko. Stačí pak místo sešití popruhů po provlečení klasický uzel. Soubory s hotovými 3D modely těchto oček si tu můžete stáhnout a pro své soukromé účely využít. 🙂 Soubory jsou dva – aby oka na drouhou polovinu konstrukce seděla lépe, musíte je zrcadlově převrátit. To už je ale spíše pro hračičky, postačíte si i s jednou variantou. 🙂

3D tisk oka na stanovou konstrukci
Odlehčená skladová konstrukce
Stanový kolík ve vytištěném oku
Odlehčená samonosná stanová konstrukce

Podlážka / footprint

Nevlastním originální footprint (138 g) a proto jsem si z Tyveku vyrobil vlastní podlážku (140 g). Je o 2 g těžší, ale to jen proto, že kopíruje celý půdorys stanu včetně trojúhelníkové předsíňky, což originál nenabízí. V rozích podlážky jsou našitá oka z opletené gumy o průměru 3mm. Footprint by měl být vždy o něco menší než vlastní stan, aby nesbíral skapávající vodu od tropika.

Podlážka z tyveku
Stanová podlážka na míru

Rohy tyvekové podlážky jsem zpevnil našitím další vrstvy tyveku ve tvaru trojúhelníku, mezi které jsem zároveň našil očko na přichycení k rohům konstrukce.

Moskytiéra

Když vyrážím bez originální moskytiéry a přesto chci řešit ochranu proti havěti, tak sebou beru Nano Mosquito Pyramid Net Single (89 g). Tato moskytiéra lze jednoduše zavěsit na duralovou konstrukci stanu. Když mohu očekávat teplou noc bez deště, ale s komáry, tak nemusím vůbec stavět tropiko a postavím pouze zmiňovanou moskytiéru. Tu zavěsím na konstrukci stanu.

Moskytiéra na stan

Kompletní váha stanu sestávající se z tropika, duralových prutů, lehké moskytiéry a Tyvek footprintu je 870 g (bez kolíků).

Kolíky

Na ukotvení cípu předsíňky stanu a footprintu nepoužívám standardní kolíky, protože o ně neustále zakopávám. Vyrobil jsem si z obyčejných hřebíků kolíky vlastní, které jednoduše kompletně zamáčknu do země. Za šňůrku je potom vytáhnu. Pro soukromé účely opět můžete využít můj soubor na 3D tisk této hřebíkové koncovky.

Vlastnoručně vyrobený stanový kolík
3D koncovka na výrobu stanového kolíku

Nosná stanová konstrukce

Při stavění nosné konstrukce stanu dávejte pozor, aby všechny segmenty tyčí byly do sebe zcela zasunuty. Pokud toto nemáte pod kontrolou, tak se vám může stát, že některou trubku můžete poškodit resp. roztrhnout. Když trhlina není příliš velká, tak není hned nutné objednávat nový segment. Stačí trhlinu zafixovat vyvrtáním malé dírky (cca 2mm) na jejím konci. Trhlina by se dál už šířit neměla.

stanová konstrukce
stanová konstrukce MSR Hubba Hubba

Další informace a cestovatelské tipy najdete na našem Instagramu, Facebooku nebo YouTube. 🙂


Roman

Kolem obchodu Pod 7 kilo jsem chodil tak dlouho, až jsem zde zakotvil (mrkanec)

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *