Membránové oblečení

a jeho údržba.

Téměř každý z nás má doma nějaké membránové oblečení. Víte ale, co to vůbec membrána je a jak o ni vlastně pečovat?

Princip

Pórézní membrány fungují na jednoduchém principu – póry membrány jsou příliš malé, aby jimi prošla voda (asi 20000x menší, než kapka vody), ale dostatečně velké na to, aby jimi mohla projít vodní pára (asi 700x větší, než molekula vodní páry). Celé je to ale samozřejmě složitější.
Voda v kapalném skupenství má vysoké povrchové napětí a její molekuly jsou tak přitahovány k sobě. Kontakt s další látkou s vysokým povrchovým napětím (membránou) způsobí vytvoření kapky. Jednotlivé molekuly vody by třeba membránou mohly projít, ale právě díky povrchovému napětí se shluknutí do kapky a k průniku nedojde. Membrány jsou vyrobené z teflonu, takže podobný princip můžete pozorovat při nalití vody na teflonovou pánev.
Schopnost membrány odolat vodě se uvádí jako „Vodní sloupec“ v mm. Např. 10 000 mm znamená, že látka odolá tlaku 10 metrů vody. Údaj je pouze laboratorní a je potřeba brát ho spíše orientačně.
Schopnost její paropropustnosti se udává v g/m2/24.

Vodní sloupec

Žádná membrána není 100% nepromokavá. Jako nepromokavou je možné označovat látku s vodním sloupcem pouhých 2000 mm. Oblečení z takové látky ale nepromokavé rozhodně nebude. Do úvahy je nutné započítat vnější vlivy, jako je přidaný tlak větru, popruhů batohu atd. Údaj je pouze laboratorní a je potřeba brát ho spíše orientačně. ale dá se říct, že dostatečnou voděodolnost nabízí oblečení s vodním sloupcem alespoň 15000 mm. Při silném a dlouhodobém dešti ale nakonec promokne každá membrána.

Paropropustnost/prodyšnost

Paropropustnost se udává v g/m2/24hod. Samozřejmě platí, že čím vyšší, tím lepší.
Někdy se paropropustnost zaměňuje s prodyšností. Oba údaje popisují stejnou vlastnost, ale prodyšnost naopak uvádí odpor vůči permanentnímu odpařování vlhkosti. Naopak tedy platí, že čím nižší, tím lepší. Uvádí se v RET.
Pro převod mezi prodyšností a paropropustností se používá následující tabulka:

Prodyšnost Paropropustnost
RET <6 > 16 000 g/m2/24hod
RET 6-13 6 000 – 15 000 g/m2/24hod
RET 13-20 4 000 – 5 000 g/m2/24hod
RET >20 < 4 000 g/m2/24hod

Použití

Dvouvrstvý laminát

Membrána je nalaminována na svrchní tkaninu. Ochranu membrány zajišťuje volná síťovaná podšívka. Dvouvrstvé oblečení je objemné a těžké.

Dvou a půl vrstvý laminát

Na rozdíl od dvouvrstvého laminátu ochranu membrány nezajišťuje síťka, ale ochranný film nanesený přímo na membránu. Membrána má nižší hmotnost, sbalitelnost, ale menší mechanickou odolnost. Vhodný je především pro záložní oblečení, které chcete mít v batohu, ale neočekáváte jeho časté, nebo dlouhodobé nasazení.

Třívrstvý laminát

Oproti předchozím laminátům je na membránu nalaminována ještě podšívka. Vlastně tím vznikne jeden celek, který je mechanicky velmi odolný. Oblečení z třívrstvého laminátu je možné používat i do extrémních podmínek a odolává i dlouhodobému nasazení. Váha je zpravidla o něco vyšší, než u 2,5 vrstvého laminátu a sbalitelnost je také horší, ale rozdíly u některých výrobků nejsou příliš velké.

DWR

Zkratka „Durable water repellent“. Značí povrchovou úpravu látek proti průniku vody. Svrchní vrstva látky tak nenasaje vodu (ta po ní stéká). Bez této úpravy klesá paropropustnost membrán (svrchní vrstva nasáklá vodou odvodu par brání). Používá se také jako základní ošetření proti vodě a nečistotám u výrobků, které membránou opatřené nejsou – větrovky, spacáky, kalhoty, atd.
Úprava dešti neodolává příliš dlouho. Při dlouhodobém nebo silném dešti je potřeba počítat s tím, že proprší. V případě oblečení s membránou postupu vody dál zabrání membrána, ale sníží se její schopnost paropropustnosti. V případě výrobků bez membrány už průniku vody nic nebrání. Např. u spacáků tedy slouží především jako ochrana před ranní rosou, ale ne před deštěm.

Údržba

Nečistoty z těla (pot, mastnosta, atd.) membránu „ucpávají“ a ta nemůže plnit svojí funkci. Dlouhodobé působení solí a tuků z těla navíc může membránu poničit (nejčastěji se tak děje u límce). Oblečení je tedy nutné pravidelně prát k tomu určenými pracími prostředky. Samozřejmě je nutné se vždy držet pokynů výrobce, protože použité látky se u jednotlivých výrobků často liší.
Také DWR úprava se časem opotřebuje. I tu je možné bez problému obnovit nanesením vhodné impregnace. Nejlépe se na to hodí impregnace v rozprašovači. Impregnaci nanášejte tak dlouho, dokud ji látka bude vstřebávat. Nakonec je nutné ji zafixovat teplem (žehličkou přes utěrku, nebo v sušičce).

About

Nejradši chodím do hor, nebo lezu po ferratách. Splnila jsem si sen a jela obdivovat krásy Himalájí, kterým jsem naprosto propadla. Studovala jsem semestr v Oslu a na cesty pak vydělávala další půl rok ve Walesu.
Na mém blogu www.objevuj.com si o tom všem můžete přečíst.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Go top